FARKINDA EBEVEYN OL!

Video Image

Çocuk yetiştirmek bir sanattır. 

Çocuk ham madde ise ebeveynler de o ham maddeyi izleyecek sanatçılardır. Bir sanatçının bir ham maddeyi doğru kullanabilmesi için kendi üzerinde çalışmış olması, çocukken, büyürken her alanı tekrar gözden geçirmesi önemlidir. Kendi üzerinde çalışan ebeveynlerin çocukları öz güven, öz şefkat konusunda güçlüdürler ve öz güveni yüksek çocuklar büyütürler.

 

Proje Amacı 

 

Çocuk gelişimi konusunda geleneksel yaklaşımlardan farklı olarak ebeveynlerin çocukların ihtiyaçlarını anlamalarını sağlamak gerekir. 

Bu proje ile farklı düşünen ve davranan çocukların aileleri ile olan iletişimlerini geliştirip güçlendirmeyi ve ebeveynlerin çocuk yetiştirmedeki ezber davranış kalıplarını dönüştürmelerini amaçlıyor.

Bu projede ebeveynler dünyaya farklı pencerelerden bakabilmeyi öğrenirken, “sorun” olarak niteledikleri şeylerin aslında sorun değil, aksine kendileri için birer öğrenme fırsatı olduğunu anlıyorlar.  

Ebeveynlerin öz farkındalıklarını kazanmaları, ne tür ebeveyn olduklarını keşfetmeleri ve çocuklarının gerçek ihtiyaçlarını görmelerini sağlamayı amaçlayan bu proje ayrıca; farklı düşünen, farklı davranan ve alışılmışın dışında gelişim gösteren çocuklarla nasıl iletişim kurulabileceği konusunda ebeveynlere yol gösteriyor.

 

Proje İşbirlikleri

 

Ebeveynler, Ruh sağlığı ve Eğitim alanlarında çalışan psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlar, aile terapistleri, psikiyatri hemşireleri, sosyal hizmet uzmanları, ana okul öğretmenleri, özel eğitim öğretmenleri, aile hekimleri, fizyoterapistler, koçluk hizmeti verenler ile üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan son sınıf öğrencileri katılabilir.

 

 ***

NOT: Uzun yıllar özel danışmanlık seansları, seminer ve eğitimleriyle aileler ve çocuklar üzerine çalışmalar yürüten terapist Güler Pınarbaşı  25 yıldır yaptığı çalışmalarla ebeveynlerin farkındalıklarını yükseltip, değişip gelişmeleri yönünde ilerlemeleri için rehberlik yapmaktadır. Pınarbaşı, geleneksel yaklaşımlardan daha çok, çocukların aileleriyle birlikte ele alınmaları gerektiğini savunmaktadır.